Jack Dorsey’in Block’unun Bitcoin Stratejisi Ne? İşte Detaylar…

X’in kurucu ortağı Jack Dorsey‘in sahibi olduğu finansal teknoloji şirketi Block, Bitcoin yatırımıyla dikkatleri çekti. Dahası, ilgili ürünlerden elde edilen tüm kârın %10’unu aylık BTC alımlarına yatırmaya karar verdi. Q1 2024 kazanç raporunda hissedarlara konuşan Dorsey, kararın birkaç nedenini özetledi. Ayrıca, yatırımcıların Block’un neden en büyük kripto paraya bu kadar odaklandığına dair endişelerini ele aldı.

Block, aylık Bitcoin yatırımı yapacak, işte nedeni!

Jack Dorsey, Bitcoin’in dünyanın ihtiyaç duyduğu para için merkezi olmayan açık bir protokol için en iyi ve tek aday olduğunu açıkladı. Ona göre, BTC sonunda internetin yerel para birimi haline gelecek. Ayrıca, yüzlerce ödeme planını ve aracıyı özelleştirmeye gerek kalmadan dünya çapındaki kullanıcılara daha hızlı hizmet vermeye yardımcı olacak. Block ayrıca BTC’yi günlük işlemler için daha kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda, kripto para birimini internet için bir değişim aracı olarak kullanmayı hedefliyor. Ayrıca, projenin whitepaper’ından belirtilen orijinal sorunu çözmek istiyor.

Nakamoto‘nun whitepaper’da bahsettiği sorun, iki istekli tarafın üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan doğrudan internet üzerinden işlem yapmasına olanak tanıyacak güven yerine kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sisteminin olmaması. Dorsey, internetin yerel bir para birimine sahip olmasının an meselesi olduğunu söylüyor. Ayrıca, bunun için en verimli protokolün Bitcoin olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Dorsey, şu hususların altını çiziyor:

Tarihsel olarak ve ileriye dönük olarak, Bitcoin’e yaptığımız yatırım teknolojinin ötesine geçiyor; bu, ekonomik güçlendirmenin norm olduğu bir geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bu taahhüt, işimizi yeni bölgelere taşıyor, müşterilerimiz için yeni fırsatların kilidini açıyor ve siz hissedarlarımız için kalıcı değer sağlıyor.

Block’un ilk çeyrek geliri tahminleri aştı

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Block, aylık BTC alımları gerçekleştirecek. Bunu yanı sıra, bir madencilik teçhizat sistemi ve üç nanometrelik bir ASIC madencilik çipi de dahil olmak üzere Bitcoin madencilik donanımı inşa ediyor. Block şu ana kadar BTC’ye 220 milyon dolar ayırdı. Ayrıca, 2024 yılının ilk çeyreğinin sonunda bu yatırım yaklaşık %160 artarak 537 milyon dolara ulaştı.

Bu arada, Block 2024 yılının ilk çeyreğinde 5,96 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu da Wall Street analistlerinin 5,75 milyar dolarlık tahminini %3,54 oranında aştı. Firmanın brüt kârı yıldan yıla (YOY) %22 artışla 2,09 milyar dolara yükseldi. Mobil ödemeler ve kripto platformu Cash App brüt kârda %25 artışla 1,26 milyar dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir